Ana Menü

Korku tüketir, sevgi canlandırır

Görünen o ki, bugünün dünyasında herkes daha fazla enerji istiyor. Milyonlarca insan kafein hatta uyarıcılar ve kokain kullanı­yor. Son zamanlarda enerji arttıran yiyecekler veya egzersizler ba­sında sık sık yer alıyor.

 

Eğer gerçek ve tam enerjiyi arıyorsanız, ihtiyacınız olan tek şey sevgiyi öğrenmektir.

 

1981'de Rahibe Teresa ile birlikte Hindistan'da birkaç günlük bir seyahat yaptım, arabayla bir baştan bir başa giderken, her gün birçok yerde durduk. Arka koltukta biraz kestirmek dışında din­lenmek için yeterli zamanımız yoktu. (Lütfen, Rahibe Teresa ile uyumakla ilgili şakalar yapmayın!) Hızlı bir programımız vardı ve karşılaştığımız yoksulluk bazen çok zorlayıcı oluyordu. O zamanlar ben yirmili yaşlarımda bir sporcuydum. Rahibe Teresa' nın yaşı be­nim üç katımdı ve sağlığı iyi değildi. Ama yorgun düşen bendim. Bunun nedenini daha sonra anladım,

gördüğüm yoksulluk ve has­talıklar karşısında tepkim beni bunalıma ve korkuya sürüklemişti. Rahibenin tepkisi ise şefkat ve sevgiydi. Onun sonsuz enerjisinin kaynağı işte buydu.

 

Çoğu insan korkularının ne kadar çok enerji tükettiğini asla tahmin edemez. Korku hiç aklınızda yokken, hatta siz uyurken bi­le, tıpkı inatçı bir erozyon gibi, sizi yiyip bitirir. Zamanla ne kadar

 

Gülümsemek de Bir Sanattır

 

Stresli ve endişeli bir insan haline geldiğinizi fark etmezsiniz bile, çünkü huzurun nasıl bir duygu olduğunu unutursunuz. Eğer dikkat etmezseniz sizi motive eden şey korku olur. Korkuya dayalı moti­vasyonlar asla huzurla sonuçlanmaz.

 

Korkuların çoğu olumsuz bir geçmişi geleceğe aktarmakla oluşur. İşin iyi yanı, geçmiş ve geleceği bir kenara bırakarak böyle­ce yenilenmiş bir enerji duyusu elde etmek mümkündür. Aşağıda­ki egzersiz başlamanız için size yardımcı olacaktır.

 

En büyük üç korkunuzu yazın, hakkında hiç veya ender ko­nuştuklarınız olsun. "Yetersiz olduğumun keşfedilmesinden kor­kuyorum," veya "Hayatım boyunca yalnız kalmaktan korkuyorum," ya da "Ölmekten korkuyorum," gibi korkular.

Yazdıklarınızı yük­sek sesle okuyun ve sonra, "Bunları aklım üretiyor. Bu korkulara saplanıp kalmak yerine, ben sevgiyi seçebilirim," deyin. Sonra, beş dakika kadar size en korku veren parçanıza sevgi yayın.

 

Örneğin, yetersizlik korkunuza, "Ne hata yaparsan yap, yine de seviliyor­sun," deyin. Yalnızlık korkunuza, "Şu anda vermen ve alman için Tanrı'nın sevgisi seninle. Sen yalnız değilsin," deyin. Ölüm korku­suna ise şöyle söyleyin. "Sevgi ebedidir. Korkmanı gerektiren bir şey yok."

 

Korkuların üstesinden gelmenin en iyi yolu, çözümün daima sevmek olduğunu fark etmektir. Korkularınıza bunu uygulamak si ze, en iyisinden bir fincan kahveden bile daha fazla ve kalıcı enerji verecektir.

 

Korkunuz en büyük enerji tüketicisidir. En güçlü enerji kaynağı sevgidir.

 
<< Başlangıç < Önceki 21 22 23 24 25 26 Sonraki > Son >>

Sayfa 21 - 26