Ana Menü

Kaliforniya sahilleri

Kaliforniya sahilleri, 4 Temmuz 1952 günü sisle tama­men kaplanmıştı. 21 mil batıdaki Catalina adası sahillerinde 34 yaşında bir kadın, Pasifik Okyanusu'na dalarak, Kalifor­niya'ya doğru yüzmeye başladı. Eğer başarılı olursa, bunu  yapan ilk kadın olacaktı Adı Florence Chadwick olan bu yüzücü, Manş Denizini her iki yönde geçen ilk kadındı.

 

O sabah su, vücudu uyuşturacak kadar soğuktu ve sis o kadar yoğundu ki, beraberindeki tekneleri güçlükle seçebiliyor. Saatler ilerliyor ve milyonlarca insan televizyonlarından onu izliyordu. Birkaç kez köpekbalıkları ona yaklaşmaya çalıştı, ancak tüfeklerle uzaklaştırıldı. Yüzmeye devam etti. Bu yüzüşlerde en büyük sorunu hep yorgunluk yerine, suyun dondurucu soğuğu olmuştu.

 

On beş saatten uzunca bir süre sonra, soğuktan yorul­muş ve uyuşmuş bir halde, devam edemeyeceğini anlayarak, kendisini sudan çıkarmalarını istedi. Yakındaki bir teknede bulunan annesi ile antrenörü, karaya yaklaştıklarını belirte­rek, yüzmeye devam etmesini söylediler. Ama Kaliforniya sahillerine doğru baktığında tek görebildiği, yoğun sis taba­kasıydı.

 

Birkaç dakika sonra  on beşinci saat, elli beşinci dakika­da sudan çıkarıldı. Saatler sonra vücudu ısınmaya başladı­ğında, başarısızlığı algılamaya başladı. Bir gazeteciye bulanık bir şekilde, "Bakın kendimi mazur göstermeye çalışmıyo­rum. Ama karayı görebilseydim, başarabilirdim" diyordu.

 

Onu çıkardıklarında, Kaliforniya kıyısından sadece ya­rım mil uzaklıktaydı! Daha sonra, vazgeçmesinin nedeni­nin ne yorgunluk ne de soğuk olduğunu, sis yüzünden kara­yı görememek olduğunu söyledi.

 

Florence Chadvvick sadece bu olayda pes etti .İki ay son­ra aynı kanalı başarıyla geçtî. Catalina kanalını ilk geçen kadın olmakla da kalmadı, erkekler rekorunu da iki saat kısalttı!

 

Florence Chadvvick büyük bir yüzücüydü, ama yine de başarabileceği bir şeyi başarabilmek için kendisini güdüleyecek, gözle görülür bir hedefe ihtiyaç duymuştu.

 
<< Başlangıç < Önceki 21 22 23 24 25 26 Sonraki > Son >>

Sayfa 23 - 26