Ana Menü

Kendinizi Stresten Arındırın

 

Güçlü görünmek için genellikle zayıf noktalarımızı gizlemeye çalışırız. Ama sorunlarımızı içimize atmak bizi seven, bize ilgi gös­teren, bize yardım etmek isteyen ya da bizleri rahatlatmak isteyen kişilerden kendimizi soyutlamaya yarar ne yazık ki. Sevdiklerinizle ve arkadaşlannızla sorunlannızı ne kadar az paylaşmak isterseniz o kadar çok sorun ortaya çıkar ve bu sorunların etkileri de yaşamını­zı ve sağlığınızı olumsuz etkiler.

 

Pete işlerinde mutsuz olan kişilere danışmanlık yapmaktadır.? Zaman içerisinde çalıştığı alanı genişletmeye karar vermiş ve iş arayanlara da yardımcı olmaya başlamıştır. "Böylesi bir durumun akıl almaz boyutlarda strese neden olduğuna tanık olduk. Karşımızdaki kişi ve duygularıyla yakından ilgilenmek zorunda kalıyorduk, aksi halde bu söz konusu kişiler bir daha asla iş yaşamına dönmeyecek­lerdi."

 

Pete'e göre: "İşlerini yitirdikten sonra iş arayanlar ve onların eşleri de bazı somut duygusal tuzaklara düşme eğilimi göstermekte­dirler. Bu kişiler işsiz oldukları için utanırlar ve en küçük bir olay karşısında bile hemen savunmaya geçerler. Genellikle de içlerine kapanıktırlar. Eşlerini kaygılandırmaktan ürktükleri için de iş arama eylemlerinden söz etmek istemezler."

 

Eşleri ise şöyledir: "Genellikle kendi kaygılarının üstüne sün­ger çekmeye çalışırlar. İş arayan bir kişiyle iletişim kurulmakta zor-lanıldığında eşi genellikle kaygılanmaya başlayarak eşinin iş bulup bulamayacağını öğrenmek ister. Bir süre sonra ikisi de içlerine ka­panırlar ve bu da yaşamlarını, sağlıklarını olumsuz yönde etkileme­ye başlar

 

Pete bunun yerine şöyle diyor: "İletişim kurmak, karşılıklı ko­nuşmak bu tür güç dönemlerde yapılması gereken en önemli şeydir. Dışa dönük, iyi organize olmuş ve aktif aileler neler geçirdikleri ko­nusunda dürüst oldukları, olumlu ve olumsuz duygularını yakınla­rıyla paylaştıkları için işsizlik konusunda çok daha başarılı tavırlar sergilemektedirler. Arkadaşlarınıza ve yakınlarınıza karşı açık olun. Bu tür sorunları tek başınıza çözmeye çalışmayın. Paylaşın.

 

"Missouri Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırmada stresle başa çıkan insanların sorunlarını, sıkıntılarını iş arkadaşları ve dostlarıyla paylaşan ve bunları içine atmayan kişiler oldukları sap­tanmıştır.

 
Daha Fazla İçerik...
<< Başlangıç < Önceki 21 22 23 24 25 26 Sonraki > Son >>

Sayfa 25 - 26