Ana Menü

Gülmek En iyi İlaçtır

Gülmek acı ve zor anlarla başa çıkma konusunda bize çok yar­dımcı olur ve kaygılarımızı azalttığı ve bedenimizi alarm durumun­dan uzaklaştırdığı için de tıbbi açıdan son derece olumlu bir eylem­dir. Hastalandığınızda ya da sağlığınız için kaygı duyduğunuzda kendinize zaman ayırarak en çok sevdiğiniz komedi filmini izleyin ya da sizi en çok güldüren kitabı bir kez daha okuyun.

 

Dr. Steve Ailen Jr. hem aile doktoru, hem de New York Eyalet Üniversitesi'nde tıp profesörüydü. Yirmi yıldan beri güldürünün iyileştirici özelliğine ilişkin konferanslar vermektedir. Kendisi ünlü güldürü yazan ve aktör Steve Ailen Sr.'ın oğludur.

 

Dr. Ailen hastalarını yatıştırmak amacıyla ve hatta meslektaşlarıyla birlikteyken bile anlattığı fıkralar ve yaptığı hokkabazlık numaralanyla tanınmaktadır. Dr. Ailen gülmenin hem sağlık, hem de genel bağlamda tüm yaşam açısından son derece önemli bir unsur olduğunu ileri sürmektedir. "Gülmek insanların bir şeyi daha iyi öğ­renmelerine, daha yaratıcı olmalarına ve karmaşık durumların altından daha kollay çıkmalarına yardımcı olmaktadır. Aynca insanların kendilerini daha iyi hissetmelerini de sağlar."

 

Yapılan araştırmalar Dr. Ailen 'in inançlarını desteklemektedir.

 

Uygulamalı Tedavibilim Birliği'nin eski başkanı Steven Sulta-noff, yapılan araştırmaların gülmenin üst solunum yolu hastalıktan ve diğer enfeksiyonlarla savaşan antikorlann sayısını arttırdığını gösterdiğini söylemişti. Bedenin stres altındayken salgıladığı serum hidrokortizonu azaltır. Mizah aynı zamanda acıya olan dayanıklılığı da arttınr. Zaten bu yüzden Dr. Sultanoff dişçiye her gidişinde yol­da mutlaka komik bir şeyler dinlemeye özen göstermektedir.

 

"Düşünce tarzımızın duygularımızla bağlantılı olduğunu bili­yoruz," demektedir Dr. Sultanoff. "İnsanlar kendilerinin bunalımda, kaygılı ya da öfkeli olduklarını düşünebilirler. Ama mizahla birlik­te olumsuz düşünceyi bir kenara atar ve olumlu düşünmeye başlarız " diye de eklemektedir.

 

Baltimore Maryland Üniversitesi araştırmacıları az gülen insan­ların sıklıkla gülen insanlara oranla yüzde 40 oranında daha' fazla kalp hastalıklarına yakalandıklarını ortaya çıkarmıştır.

 
<< Başlangıç < Önceki 21 22 23 24 25 26 Sonraki > Son >>

Sayfa 26 - 26