Ana Menü

Solaryumlara Rağbet Etmeyin

Güneşin altında çok uzun zaman kalmak tehlikelidir. Aynca cilt kanserine de yol açar. Doğal güneş ışınlan solaryumlardan çok daha az tehlikelidir.Gayle yaşamının büyük bir bölümünde kendi deyimiyle gerçek bir güneş hayranı olmuştu. Yazlannı plajda, kışlannı da haftada beş kez solaryumda geçirirdi."Zenci gibi olurdum. Rengim gerçekten de kapkara olurdu," diyor Gayle. "Oysa şimdi o günlere bakıyorum da "ne kadar aptalmışım," diye düşünüyorum kendi kendime." Gayle yaşamındaki bu kökten değişildik checkup yaptırdıktan sonra doktorun kendisine söylediği o hiç de hoş olmayan sözlerden sonra gerçekleşmişti.Muayene odasında soyunmuş, doktorun gelmesini beklerken Gayle sıradan bir tavırla hemşireye sağ bacağındaki et beninin ne olabileceğini sormuş. Hemşire bunu doktora göstermesini önermiş.
Et benini gören doktor hiç zaman kaybetmeden Gayle'yi bir cilt uzmanına göndermişti.Üç gün sonra, bir gün önce yaptırdığı biyopsi sonuçlannı az önce doktorundan öğrenen Gayle ofisinde şaşkınlık içinde oturuyordu. "Doktor beni arayarak parçanın habis olduğunu ve çok ilerlediğini söyledi," dedi Gayle doktorla yaptığı telefon konuşmasını buruk bir ifadeyle anımsayarak. "Böylesi bir habere hazırlıklı olduğumu sanıyordum ama değilmişim."


Gayle'de üçüncü aşamada melanom olduğu ve bunun da lenf noktalarına yayıldığı ortaya çıkmıştı.Gayle'nin bedeninin sağ tarafındaki on beş lenf noktasının ameliyatla alınması gerekiyordu. Bu da tek bir ameliyatla olmayacaktı. Bu süre içerisinde Gayle'nin çok zor günler geçireceği de ortadaydı.Kendisini en kötüye hazırlamaya çalışan Gayle şimdi bu yeni gerçekle başa çıkmak zorundaydı. "Günlerce ağladım," dedi. "Panik içeri sindeydim. Sürekli olarak durumumu yadsıyıp duruyordum. Böylesi bir şeyin başıma gelmesine inanmakta zorlanıyordum. Sağlıklı bir insan olduğumu sandığım için inanmakta gerçekten de zorlanıyordum. Sağlıklı bir görünümüm vardı. Hem bu kadar ağır hasta olmama hem de kendimi bu denli sağlıklı hissetmeme çok şaşın-yordum. Durumu algılamakta zorlanıyordum."Neyse ki, zamanında müdahale edilmiş ve doktorlar durumdan ümitliydiler. "Ne kadar da aptalmışım," dedi Gayle solaryumda geçirdiği günleri anımsayınca. "Kanser bana yaşamımın geri kalan bölümünün aptallıkla geçmemesi gerektiğini öğretti.New York'daki Mount Sinai Tıp Akademisi doktorları solaryumun bedeni doğal güneş ışınlarından on beş kez daha fazla son derece tehlikeli olan ultraviyole ışınlarıyla karşı karşıya bıraktığını saptamışlardır

 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 7 - 26