Ana Menü

Her insan ihtiyaç duyulmayı, önemsenmeyi ve takdir edilmeyi ister

Her insan ihtiyaç duyulmayı, önemsenmeyi ve takdir edilmeyi ister. Bu istek, insan olarak, kim olduğumuzu belirleyen özde yatar. İnsanların bu gereksinimini karşıladığınız da, hem kendileri hem de sizin için olumlu düşünmelerini sağlamış olursunuz. İki taraf da kazanır.19. yüzyıl Amerikan filozof ve şairi Ralph Waldo Emerson'un dediği gibi, "Bu hayatta alınan en güzel karşılıklardan biri şudur: Bir kimse başkasına içten gelen bir yardımda bulunduğunda, mutlaka kendisine de yardım etmiş olur."Diğerlerinin kendilerini önemli hissetmelerini sağlamanın bir başka getirişi de, karşılığında onların da sizin kendinizi ö nemli hissetmenizi sağlamalarıdır. Çoğu insanın karşı lastiği davranışlar, onların diğerlerine nasıl davrandıklarının yansımalarıdır. Bu, yeni bir şehre taşımakta olan iki değişik insanın hikayesine benzer.Birinci adam, şehrin girişindeki bir benzin istasyonunda durup, benzinciye: "Bu şehrin insanları nasıldır?' diye sormuş.


Benzinci de, "Sizin geldiğiniz şehirdeki insanlar nasıldı?" diye sormuş. Birinci adam, "Çok berbattılar, hiç de dostça davranmıyorlardı" demiş.Benzinci yanıtlamış: "Bu şehirdekiler de aynı."


Aynı gün ikinci adam aynı benzincide durduğunda, benzinciye aynı soruyu yöneltmiş.- "Bu şehrin insanları nasıldır?"


Görevli yine, "Sizin geldiğiniz şehirdeki insanlar nasıldı?" diye sormuş.İkinci adam, "Vallahi harikaydılar. Gerçekten dost canlısı idiler" diye cevap vermiş.Benzinci yanıt olarak, "Bu şehirdeki insanların da tıpkı öyle olduğunu göreceksiniz" demiş.Görevli şunun farkındaymış: Beraberinizde getirdiğiniz tutum, diğerlerinin size gösterdiği tutumu yaratır.