Ana Menü

Değerbilir bir davranış biçimi oluşturun

Şükran Günü'nden bir gün sonra bu başlığı yazmam, tam yerine oturmuş gibi görünüyor. Şükran duyduğum her şeyin yansıması olarak, en çok şükrettiğim şeyin sevgi alıp verme yeteneği olduğunu fark ettim. Benim için bu, bütün durumlarda pozitif bir sonuç elde etme olasılığının güvencesidir.Geçmişte, hayatımdaki eksikliğin ne olduğunu, neyin yanlış olduğunu ve neler yapılabileceğini incelemek için çok zaman ve enerji harcarken, o anda sevginin gücünü gözardı ettim. Her gün şükretmek, her şeyi net bir şekilde görmeme yardımcı oluyor.Şükreden olmak, iyi şeylerin olmasını sağlar. Şükran, yaşamınızdaki pozitif deneyimlerin bolca çoğalmasına neden olan sihirli bir gübre gibidir. Bu Şükran Günü'nde, mııtluğun sahip olduğunuz şeylerin çokluğu ile bir ilgisi olmadığını ama, sahip olduklarınız için şükretmenizle çok ilgisi olduğunu, her zamankinden daha açık bir şekilde anladım.Derinden şükretmek için öncülük edecek iki inanç vardır:1. Siz sevgisiniz.
Sevgi sizi asla terk etmez, ama siz onu utanç ve suçlulukla örtmeyi seçebilirsiniz. Sevginin üstünü örttüğünüz zaman, sanki o yok olup gitmiş gibi davranırsınız ve o karanlık siz olursunuz.
Fakat, bütün çocukların erkenden öğrendikleri gibi, yapmanız gereken tek şey, altındakini görmek için, o örtüyü ucundan tutup kaldırmaktır.2. Her insan şefkati ve birlikteliği tatmak ister. Bu inanış, ilişkilere anlayış ve mutluluk getirir. Her insanın içindeki bu gereksinmeye, davranışlarını beğenmeseniz de, yanıt verdiğiniz zaman pozitif bir deneyim yaratmış olursunuz.
Bu iki kurala inandığınız zaman, her durumu sevgiyi tam anlamıyla öğreten bir ders olarak değerlendirebilirsiniz.Sizi sevgi hakkında eğitebileceği için, her durumun kıymetini bilmenizi önerdiğimde "kötü" şeylerin olmasını istemenizi önermiyorum. Bir şeyin olmasını istemekle, o şeye şükredebilme yeteneği arasında fark vardır. Örneğin, ben ciddi bir duyma sorunum olmasını istemedim, ama ona şükran borçluyum çünkü, bu yetersizlik bana yürekten dinlemek hakkında çok şey öğretti.Ben boşanmayı istemedim, ama bu bana derinden sevmek ve bağışlayıcılık hakkında pek çok şey öğretti ve bu nedenle müteşekkirim. Genç yaşta bir bağımlı olmayı istemedim, ama iyileştiğim için şükrediyorum çünkü bu bana mutluluğun nereden geldiği hakkında çok şey öğretti.Şükredip etmemeye karar vermek için kendinizi başka insanlarla kıyaslama dürtüsüne karşı koyun. Kıyaslama değer bilirliğin yok edicisi olabilir. Nefret, kıskançlık ve imrenine kıyaslamadan doğar ve şükretmeyi çok zorlaştırır.Şükran ve sevgi birbirlerine bağlıdır. Herhangi birine odaklandığınızda diğerine de sahip olursunuz.
Şükran, sizi kalbinizin kapılarından geçirecek, "davranış parolasıdır."